Prezentuj broń lub czuj, czuj, czuwaj!
Zostać strażakiem, policjantem albo żołnierzem – to marzenie wielu dzieci. Aby zacząć je spełniać, można założyć mundur harcerza albo wybrać się do tematycznego muzeum.
Pozycją obowiązkową jest oczywiście Muzeum Wojska Polskiego otwartego od godz. 19 do północy (na zdjęciu). Znajdziemy tu kolekcje lotnicze (myśliwiec MiG29, Su-22, Mi-2, Mi-8, Mi-24) czy replikę okopu z okresu walk o Tobruk. Będą także pokazy uzbrojenia i walki wręcz, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, a o godz. 23 czas spędzony z mundurowymi umili gościom pokaz sztucznych ogni.
Podstawową wiedzę poszerzyć można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (ul. Powsińska 13), gdzie goście zwiedzą odrestaurowany samolot An-2 i posłuchają, jak pracują silniki czołgów T-55 oraz Leoparda 1A4. Wezmą też udział w renowacji wozu zabezpieczenia technicznego na podwoziu czołgu (w planie jest wspólne malowanie pancerza i czyszczenie luf czołgowych).
W Dowództwie Garnizonu Warszawa (pl. Piłsudskiego 4), czyli w tzw. domu bez kantów poznać można m.in. historię powstania Grobu Nieznanego Żołnierza oraz obejrzeć zbiór powojennych ksiąg pamiątkowych GNŻ.
Ale mamy przecież także inne służby. W Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich przygotowano wystawę „Policja – Milicja – Policja", na którą składają się dokumenty, fotografie, modele i mundury. Muzeum Pożarnictwa (ul. Chłodna 3) zaprasza do oglądania sprzętu gaśniczego i ratowniczego, mundurów, sikawek ręcznych oraz pojazdów straży. A Muzeum Harcerstwa przygotowało wystawę o początkach ruchu harcerskiego na ziemiach polskich „100 lat w 6 godzin – powrót do przeszłości", na której poznamy m.in. ruch światowego skautingu. Obok działać ma też wystawa poczt harcerskich.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przygotowało różnorodny program, w tym wydarzenia na Barbakanie (godz. 18 – 19 „Mury obronne starej Warszawy" – oprowadzanie z komentarzem historycznym) i Rynku Starego Miasta (do godz. 23 trwa tu kiermasz wydawnictw varsavianistycznych). O godz. 19 przewodnicy zaproszą na spacer „Szlakiem powstańczych szpitali" (zbiórka przy pomniku Syrenki).
Na koniec proponujemy odwiedzenie Muzeum Ordynariatu Polowego (ul. Długa 13/15). Tu przygotowano m.in. rekonstrukcję artylerii Królestwa Polskiego z Muzeum Archeologicznego, rekonstrukcję samochodu wojskowego i mundurów z epoki. A na godz. 23.30 zaplanowano pokaz musztry wojskowej i jej naukę pod okiem wolontariuszy muzeum.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.