Szkoła seksu na "patelni"
Jak przeżyć swój pierwszy raz, nie zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową i zabezpieczać przed ciążą? Na takie i inne pytania odpowiadali wczoraj edukatorzy seksualni z grupy Ponton.
Z okazji Światowego Dnia Młodzieży w sześciu europejskich krajach zorganizowano akcję "Zdrowa młodzież - zdrowa przyszłość". Na placu przy stacji metra Centrum młodzi ludzie ustawili stolik z ulotkami. Można było dostać broszury o chorobach przenoszonych drogą płciową, książkę Zbigniewa Izdebskiego i Andrzeja Jaczewskiego "Zanim powiesz tak. Tajemnice inicjacji seksualnej" czy znaczki z uśmiechniętą prezerwatywą.
– Cześć, chcemy z wami porozmawiać o seksie i zdrowiu – edukatorzy zaczepiali młodych przechodniów. Młoda para trzymająca się za ręce z uśmiechem wzięła ulotki. – Myślimy, że takie akcje są potrzebne, ale my tego jeszcze nie potrzebujemy – mówiła speszona dziewczyna.
– Chcemy, żeby młodzież zatrzymała się na chwilę i pomyślała o swoim życiu seksualnym – tłumaczy Magda Warszykowska, edukatorka. – To ważne szczególnie w wakacje. Młodzi ludzie wyjeżdżają, często właśnie latem podejmują pierwsze kontakty seksualne. I nie ma w tym nic złego, jeśli robią to bez przymusu i zabezpieczają się. Oczywiście czasem śmieją się, bo rozmowa o seksie ich peszy, ale chcemy im pokazać, że można rozmawiać o rzeczach poważnych nawet śmiejąc się, bo seks ma być przecież radosny.
– Otwarcie mówimy o seksie, zdrowiu, antykoncepcji i relacjach między ludźmi – mówi Aleksandra Józefowska, edukatorka seksualna z grupy Ponton.
– Od trzech lat prowadzimy m.in. telefon zaufania dla młodych ludzi i widzimy, że wciąż powtarzają się te same problemy: podejmowanie współżycia pod presją partnera albo rówieśników, brak wiedzy o antykoncepcji, nieplanowane ciąże. W zeszłym roku zgłosiło się do nas 15 nastolatek w ciąży. Pięć z nich miało mniej niż 15 lat. Gdyby w szkołach lekcje wychowania seksualnego były obowiązkowe i dobrze prowadzone, takich pytań byłoby mniej.
Do końca sierpnia działa też Wakacyjne Pogotowie Pontonowe. Pod numerem telefonu 507 832 41 codziennie w godz. 18-20 dyżurują edukatorzy seksualni, którzy odpowiedzą na trudne pytania. Można do nich dzwonić lub sms-ować. Więcej informacji na www.ponton.org.pl.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.