Gry podwórkowe na "G"
Gazda
od 12 lat
W dorosłej wersji gra nosząca znamiona hazardu (znana także pod nazwą „getto”), polegająca na trafieniu monetą z pewnej odległości w narysowane na ziemi pole. W wersji dziecięcej – gra się przy pomocy kasztanów, kamyków, i innych drobnych przedmiotów. Przedmioty wszystkich grających przypadają tym zawodnikom, którym sztuka trafienia w okrąg się uda.
Głuchy telefon
bez ograniczeń
Zabawna rozrywka dla dowolnej grupy graczy. Mogą w niej brać udział wszyscy chętni, bez względu na wiek i poziom intelektualny. Uczestnicy zabawy siadają w kręgu i wybierają jedną osobę, która rozpoczyna zabawę. Jej zadaniem jest wymyślenie zdania, które szeptem, bezpośrednio do ucha przekazuje osobie obok. Ta zaś, w taki sam sposób, przekazuje następnej dokładnie to, co zrozumiała. Nie wolno powtarzać.
Ostatnia osoba głośno powtarza to, co usłyszała. I to najśmieszniejszy moment zabawy. Końcowa wersja powtarzanego zdania na ogół znacznie różni się od pierwowzoru. Wystarczy, by każdy z graczy delikatnie zniekształcił przekaz, by zdanie „Basia lubi zabawę w głuchy telefon” zamieniło się w stwierdzenie „Basia gubi się w głupim peletonie”.
Grzebień
od lat 10 (gra nr 1)
od lat 16 (gra nr 2)
Są dwie zabawy noszące nazwę grzebień.
Pierwsza to gra na grzebieniu. Na grzebień należy założyć kawałek cienkiego papieru albo odpowiedni listek tak, by ząbki grzebyka były przykryte z obu stron. Następie spróbować wydobyć z grzebienia dźwięk niczym z harmonijki ustnej. Sztuka ta wcale nie jest taka łatwa jak się wydaje, a już zagranie melodii na grzebieniu wymaga dużych umiejętności.
Drugą zabawę zapewne wymyślili chłopcy, bo polega ona na niemal wojennej rywalizacji. Przeciwnicy stają przeciwko sobie z grzebieniami w rękach. Uderzają grzebieniami tak, by wyłamać ząbki w „broni” oponenta. Ciosy następują w określonej kolejności. Zaczyna zawodnik A, który grzbietem grzebyka uderza w ząbki grzebyka zawodnika B, następnie zawodnik B przechodzi do ataku. Z dobrej klasy grzebieniem można przetrwać wiele walk – ta plastikowa „broń” może być używana dokąd ma przynajmniej jeden ząbek (przy ich liczeniu wyłącza się skrajne kły). Uwaga, nieumiejętna gra może doprowadzić do skaleczenia dłoni, dlatego nie jest polecana dla dzieci poniżej 16 lat.
Guma
od 7 lat
Kolejna ulubiona gra wszystkich dziewczynek, podkradających z domowych zapasów solidną gumę do majtek. Szeroka na pół centymetra, długa na jakieś cztery do sześciu metrów, była związywana i rozciągana między dwiema zawodniczkami. Pozostałe grające skakały przez nią aż do tzw. skuchy. Skoki wykonywało się na kilku podstawowych wysokościach: kostki, łydki, kolanka, uda, półdupki, pas, paszki i czasem szyjki (te ostatnie rzadko z sukcesem).
Uwaga: gra wywoływała ogromne emocje prowadzące czasami do zerwania przyjaźni. Z rzadka tą typowo dziewczyńską grą interesowali się chłopcy, choć można odnotować kilka przypadków ich udziału w gumie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.