Propozycje prezentów na święta
"Mamma Mia", różni wykonawcy, wyd. Universal Music Polska
Soundtrack z tegorocznego kinowego przeboju „Mamma Mia!” (reżyseria Phyllida Lloyd) nie jest płytą dla konserwatywnych fanów zespołu Abba
Skierowany jest raczej dla tych wszystkich osób, które po prostu lubiły się bawić przy muzyce szwedzkiego zespołu. Dźwięczność instrumentów jest zbyt czysta, a aranżacje pozbawione zostały owej uroczej surowości, z której słynęła muzyka lat 70. i 80. XX wieku.
Na szczęście poza fanami filmu i zwykli słuchacze znajdą tutaj bardzo zaskakujące numery – jak choćby lepszy niż oryginał, ciemny w brzmieniu „Money, Money, Money”. Ta płyta doskonale nadaje się do tańca na wszelkiego rodzaju prywatkach i przy wykonywaniu monotonnych czynności, jak na przykład prowadzenie samochodu, bo hity w stylu „SOS”, „Dancing Queen” czy „Honey, Honey” pobudzały przed laty i pobudzają do dziś.
"Live", Gotan Project, wyd. Ya Basta Records
Po niezwykle odważnym projekcie „A Gotan Project DJ Set”, w którym zmiksowano tradycyjne argentyńskiego tanga z muzyką elektroniczną, otrzymujemy podwójny album koncertowy
To pierwszy projekt nagrań live pionierów electro-tango. Rejestracje pochodzą z tras koncertowych Gotan Project – „La Revancha del Tango” i „Lunatico”. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten drugi projekt, w którym poza tangiem inspiracją dla twórców była muzyka ludowa („Che Bandoneon”). Bardzo nowoczesny jest dla odmiany numer „Arrabal” – z ciepłym wokalem i niemal bałkańskim rytmem, albo „Triptico”, w którym usłyszymy nie tylko tradycyjne dla tanga instrumenty, ale też fortepian i elektroniczne efekty. Oba albumy „Live” są jak argentyński taniec – pełne sprzeczności. Z jednej strony muzyka jest łagodna i sprzyjająca relaksowi, a z drugiej pobudzająca i zachwycająca solowymi popisami zaproszonych na trasę muzyków.
"Wygraj z maturą", wyd. sp. j. Hildebrandt-Simiane
Zdajesz maturę w tym roku?To gra właśnie dla ciebie. Zdawałeś maturę 20 lat temu? Sprawdź, czy zdałbyś ją teraz.
„Wygraj z maturą” to gra edukacyjna dla całaj rodziny. Rzucając kostką i przesuwając pionki na planszy zbliżamy się do mety: dnia matury. Po drodze odpowiadamy na pytania z czterech przedmiotów: języka polskiego i angielskiego, historii oraz geografii. Wszystkie – a jest ich 3 tysiące – przygotowane są przez nauczycieli klas maturalnych w oparciu o standardy egzaminacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Możemy trafić np. na pytanie „jak miała na imię kochanka Kordiana” czy „w którym roku lud paryski zburzył Bastylię”. Bywają też pytania-ciekawostki, które pozwolą zabłysnąć wiedzą wśród graczy. Podczas zbliżania się do mety trafiamy również na pola „Przypadek”, „Studniówka”, czy „Próbna matura”, które pozwalają przesunąć się o kilka pól do przodu lub cofnąć pionek. W grze może uczestniczyć maksymalnie sześć osób. Trwa ok. 45 minut.
"Mettle", Strange Attractor, wyd. Big Blue Records
Propozycja multiinstrumentalisty Nielsa van Hoorna (The Legendary Pink Dots) oraz perkusisty i producenta Richarda van Kruysdijka (Sonar Lodge) jest w zasadzie uniwersalna.
Na płycie „Mettle” formacji Strange Attractor twórcy nie przedstawili żadnej dyskusyjnej propozycji, wszystkie utrzymano w spokojnym stylu nu jazz i trip-hop, z mocno rozbudowaną sekcją perkusyjną. Nawet „Sound Generation” – utwór nadający się do klubu z didżejem – to delikatnie płynąca z głośników muzyka, w sam raz do relaksu i odpoczynku. Tak więc krążek ten można sprezentować zarówno starszej osobie słuchającej jazzu, jak i młodzikowi zafascynowanemu nowymi brzmieniami. Oprócz utworów instrumentalnych usłyszymy tutaj m.in. także łagodny głos wokalistki Marie-Claudine („Plain Gold Ring”, „Evaporate”, „Heaven”). Gwarantowane odkrywanie nowych przestrzeni – muzycznych i tych w wyobraźni.
"Zły Mikołaj", wyd. SPI International Polska
Największą radością jest dla niego picie whiskey i palenie papierosów, największym utrapieniem – wysłuchiwanie marzeń dzieci.
By jednak cieszyć się tym pierwszym, musi iść na pewne ustępstwa. Zawodowy oszust w stroju św. Mikołaja wykorzystuje więc zamieszanie wokół nadchodzących świąt Bożego Narodzenia do celów zarobkowych. To najlepszy czas na zdobycie pieniędzy na przyjemności – uważa. Wie, że świąteczna gorączka w sklepach sprawia, że sieci handlowe tracą czujność. Dlatego wraz ze swoim pomocnikiem elfem, również oszustem, główny bohater filmu „Zły Mikołaj” okrada sklepy. Nastawienie Mikołaja do świątecznego biznesu zmienia się jednak nieoczekiwanie, gdy na jego drodze staje ośmiolatek. Gruby chłopiec, z którego śmieją się wszyscy rówieśnicy, uświadamia mu, jakie jest prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia. Z jego pomocą mężczyzna odkrywa siłę ludzkiej przyjaźni, oddania i ciepła.
"Rezerwat niebieskich ptaków", Ewa Nowak, wyd. Egmont
Książka dla nastolatek
Pisarka Ewa Nowak ma talent do podpatrywania rzeczywistości i stara się odpowiadać swoimi powieściami na rozterki młodzieży. W „Rezerwacie niebieskich ptaków” przygląda się środowisku dzieciaków z bogatych domów. W tym świecie wszyscy mogą nosić markowe ciuchy, mieć najnowsze gadżety i chodzić do prywatnej szkoły z niebotycznym czesnym. Te dzieciaki mają wszystko. Czy to znaczy, że nie mają problemów? Nic podobnego. Kłopoty to ich specjalność. Nastoletnia Sara Wiecka z Warszawy też ma ich całą masę. Tym bardziej że jej rodzina stała się bogata z dnia na dzień. I to im wyraźnie nie służy. Woda sodowa uderzyła do głowy wszystkim domownikom, stracili świadomość, kim są, miotają się, nie mogąc się ze sobą porozumieć. Choć problemy tytułowych niebieskich ptaków są nieco schematyczne, empatia, z jaką Ewa Nowak opisuje swoją nastoletnią bohaterkę Sarę, czyni tę książkę nad wyraz sympatyczną. I ważną, zwłaszcza dla dziewczyn, które podobnie jak Sara są zagubione.
"Wiersze dla dzieci", Julian Tuwim, wyd. Zysk i S-ka
Klasyka dziecięcej poezji z ilustracjami Franciszka Maśluszczaka to propozycja międzypokoleniowa.
Tomik zawiera zarówno najbardziej znane jak i rzadziej prezentowane wiersze Juliana Tuwima. Te pierwsze w fenomenalny sposób niestarzejące się w słowie, humorze oraz pobudzających wyobraźnię poetyckich zabawach – skierowane są zarówno do dzieci kilkuletnich, jak i tych ukrytych w bardzo poważnych na co dzień dorosłych. Czytelnicy mogą wspólnie cieszyć się lekturą np. „Lokomotywy”, „Abecadła,” „Figielka” czy „Słonia Trąbalskiego”. Ale utwory takie jak „Szczęście” lub „Ojczyzna” zatrzymają na dłużej kogoś, kto co nieco już przeżył. Bo cóż zrozumie maluch z deklaracji: „Nieciekaw jestem świata,/ ogromnych pięknych miast:/ Nie więcej one powiedzą,/ jak ten przydrożny chwast” lub: „Ojczyzną moją jest Bóg,/ Duch, Syn i Ojciec wszechświata/ Na każdej z moich dróg/ Ku Niemu dusz ulata”? Nie do najmłodszych skierowany jest też ekspresyjny, odkształcający rzeczywistość styl ilustracji Franciszka Maśluszczaka.
"Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice..." - koszulki
Jeszcze do 21 grudnia w Muzeum Narodowym można oglądać wystawę „Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i I połowie XX wieku”, której sponsorem jest operator sieci telefonii komórkowej Plus. Jest to pierwsza w Polsce prezentacja wątków orientalnych w sztuce polskiej XIX i pocz. XX wieku. Tematyką orientalną zajmowała się większość polskich malarzy w XIX wieku, w tym Józef Brandt, Juliusz Kossak, Jan Matejko, Piotr Michałowski. Orientaliści najczęściej przedstawiali sceny historyczne, motywy religijne, haremy, wschodnie targi, pejzaże i zabytki architektury. Częstym źródłem ich inspiracji była literatura piękna – „Baśnie z tysiąca i jednej nocy” oraz utwory Mickiewicza i Słowackiego.
Na wystawie prezentowanych jest ok. 200 obrazów i ponad 100 rysunków pochodzących m.in. z Muzeum Narodowego w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu.
"Polowanie na robale", prod. Egmont
Każdy ma jakiś świąteczny przysmak.
Kurczaki zaś, niezależnie od okazji, gustują w robakach. W ich właśnie role wcielają się uczestnicy gry „Polowanie na robale”. By skutecznie pokonać lęk przed nową, niezbyt ładnie prezentującą się potrawą na początku gracze wybierają spośród siebie osobę, która na prawdę boi się robaków. To ona będzie musiała rozpocząć zabawę. Jeśli wszyscy odczuwają podobny lęk, zaczyna najmłodszy gracz. Każdy z uczestników uczty ma do dyspozycji ruszt. Znajduje się na nim 16 płytek z porcjami ułożonymi od najmniejszej do największej. Gracze kolejno rzucają kostką do gry, losując dania dla siebie. Wygra ten, kto najszybciej zbierze najwięcej nietypowych, pieczonych smakołyków. Uczta kurczaków trwa ok. 20 minut. Przeznaczona jest dla całych rodzin. Uczestniczyć w niej mogą dzieci od ósmego roku życia, dla których kolekcjonowanie kurczaków może być ciekawą nauką matematyki. Liczba graczy nie powinna przekroczyć siedmiu osób.
"Na żywo", Katarzyna Groniec, wyd. Luna Music
„Istnieje gdzieś podobno/niedany nam świat/gdzie kochać wszyscy mogą gdzie płacze się z radości”
Tymi słowami rozpoczyna się płyta nagrana 10 lutego podczas koncertu w Filharmonii Szczecińskiej. Ten świat jest dla nas nieosiągalny, ale słuchając albumu, możemy poznać inne. Te, które tworzy Katarzyna Groniec. Wokalistka zabiera nas w podróż urozmaiconą – pełną skrajnych czasem emocji i niespodzianek. Po lirycznym początku („Będę z tobą”) nastrój nagle zmienia się w żartobliwy („Poniedziałek”). Ledwo otrząśniemy się z psychodelicznej atmosfery „Amsterdamu”, wsłuchujemy się w intymną „Cielesną edukację”. Po osobistym rozrachunku w „Pytaniach do Ka” śledzimy zabawne życiowe przygody trzpiotliwych „Przyjaciółek”. Album pokazuje, jak dojrzałą i świadomą artystką jest Katarzyna Groniec. I daje pewność, że ta wokalistka i aktorka ma nam jeszcze bardzo wiele do zaoferowania.
Winx: Na planie..., Magiczne portrety, Superplakaty, wyd. MS Zawada
Potrójny niezbędnik fanek Winx
W kinach można obejrzeć pełnometrażowy film o przygodach czarodziejskich przyjaciółek, bohaterek przebojowego serialu. Animowana produkcja nosi tytuł „Winx Club. Tajemnica zaginionego królestwa”. W księgarniach fanki czarodziejek skupionych wokół Bloom, dziedziczki Smoczego Płomienia, mogą znaleźć kilka wydawnictw, które sprawią im radość, a przy okazji może czegoś nauczą. Propozycja pierwsza to książeczka w twardych okładkach – „Winx Club. Tajemnica zaginionego królestwa. Na planie filmowym” – w przystępny sposób zdradzająca tajniki filmowej kuchni. Tłumaczy np., czym jest klaps, jak powstaje 3D lub jaką drogę przechodzi projekt rysunku do wygenerowanej komputerowo trójwymiarowej sceny. Z broszurowym wydawnictwem „Magiczne portrety...” wielbicielki Winx, prowadzone krok po kroku, narysują wizerunki: Bloom, Flory, Stelli, Musy, Layli, Tecny oraz władców Królestwa Domino. Ostatnie wydawnictwo daje przyjemność dekorowania pokoju plakatami bohaterek.
Tygodnik Moralnego Niepokoju, wyd. Best Film
Każdy ma prawo popełnić artystyczne samobójstwo
Jak twierdzi Kabaret Moralnego Niepokoju, tak właśnie powiedziała Nina Terentiew, zgadzając się na kręcenie Tygodnika. Trzeba przyznać, że wykazała się odwagą, bo obraz Polaków i telewizji, jaki w swoich programach pokazuje kabaret, nie napawa specjalnym optymizmem. Ale podobno prawdziwa cnota krytyk się nie boi... Tygodnik Moralnego Niepokoju miał się ukazywać przez rok, ostatecznie gościł na antenie przez trzy lata. Dzięki niemu mogliśmy dowiedzieć się wielu pożytecznych rzeczy. Na przykład tego, że w telewizji mogą występować tylko ludzie znani z telewizji. Albo, że literacką Nagrodę Nobla zdobył z pewnością jakiś pisarz. Albo, że najlepszym sposobem na polskie problemy jest szczera rozmowa. I tak dalej, i tak dalej. Teraz te programy możemy sobie przypomnieć oglądając DVD. „Ponieważ materiału jest bardzo dużo, żeby państwa nie katować, wybraliśmy co lepsze naszym zdaniem rzeczy. Aby obejrzeć te co gorsze, trzeba je odnaleźć samemu“ – podsumowuje KMN.
Muzyka polskiego baroku, Poznańskie Słowiki, wyd. DUX
Najpopularniejszy polski chór, czyli Poznańskie Słowiki, kierowany przez legendarnego artystę Stefana Stuligrosza przypomina wielkie arcydzieła naszej muzyki
Barok był okresem, kiedy Polska stała się jedną z najważniejszych scen muzycznych Europy. Komponowali wówczas u nas tej klasy twórcy co Stanisław Sylwester Szarzyński, Marcin Mielczewski czy Grzegorz Gerwazy Gorczycki. Ich utwory uległy potem rozproszeniu i zapomnieniu, dopiero w naszych czasach, odnajdywane w rozmaitych archiwach, odzyskują dawny blask, a przede wszystkim wartość. Barok jest dzisiaj modny w świecie, dobrze więc, że potrafimy udowodnić, iż także w Polsce – mimo ówczesnych zawieruch politycznych – był wyjątkowo ciekawą epoką. Dwupłytowe wydawnictwo (CD i DVD) powstało na kanwie zapisu koncertu w archikatedrze warszawskiej. Stefan Stuligrosz, obchodzący w tym roku 88. urodziny, dyryguje Poznańskimi Słowikami oraz orkiestrą Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka.
"Zbędnik inteligenta", Eliza Sarnacka-Manhoney, wyd. Nowy Świat
Bardzo niezbędny zbędnik
Tarantula może nie jeść dwa lata, rekiny wcale nie chorują, a skóra nosorożców Diceros bicornis michgeli ma grubość 3 cm. Śliniąc znaczek pocztowy, pochłaniamy aż 0,1 kalorii. Kichając, wprawiamy powietrze w ruch o prędkości 1000 km. Najdłuższe zdanie w powieści składa się z 4391 słów i napisał je James Joyce w „Ulissesie”. Interesujące, prawda? Taka wiedza niby nie jest nam potrzebna, ale jaka przyjemność z jej posiadania! Nowinki z różnych dziedzin: od anatomii po historię sztuki, powinny zainteresować tych, którzy są ciekawscy i nie brakuje im humoru. Zaletami książki są lekki styl i dowcipne komentarze. Autorka wyszła naprzeciw oryginałom, którzy wertują mądre i poważne książki i najróżniejsze strony internetowe, by znaleźć w nich anegdotę, żart, ale i poważną wiedzę, choć niepożyteczną. Zachwala swój zbędnik jako zbiór ciekawostek, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej. To naprawdę zabawny i przyjemny sposób na poszerzanie horyzontów. A że zwariowany? W tym tkwi jego urok.
Koszulki Legii
Legia Warszawa jako jeden z pierwszych klubów w Polsce wprowadziła na rynek kolekcję ubrań linii Lifestyle
Teraz sympatycy warszawskiej drużyny mogą na co dzień nosić ubrania z logo swojego ulubionego zespołu. Kolekcja liczy 19 modeli. Są to zarówno T-shirty, spodnie, jak i kurtki zimowe. Adresatami kolekcji są nie tylko młode osoby, chcące utożsamiać się z Legią. Oferta jest skierowana też do osób dojrzałych, które teraz będą miały okazję zamanifestować swe przywiązanie do klubu. Na plakatach reklamujących kolekcję Legia Life Style w role modeli wcielili się piłkarze, m.in. Roger Guerreiro, Inaki Astiz, Maciej Iwański, Wojciech Szala i Jakub Rzeźniczak. Pełen asortyment strojów oferuje Sklep Kibica na stadionie Legii oraz klubowy sklep internetowy www.legia.com. Od przyszłego roku artykuły tej linii znajdą się ofercie sieci Go Sport.
"Teodozja i Węże Chaosu", R.L. Lafevers, wyd. Egmont
Stylowa książka o tajemnicach Egiptu odkrytych przez 11-latkę w londyńskim muzeum
Zacznijmy od wyglądu książki. W graficznej formie zapowiada, co znajdziemy w środku. Już papierowa obwoluta przyciąga wzrok nastrojową, mroczną ilustracją. Pod nią kryje się twarda okładka z siatką tajemniczych linii. Gdy się lepiej przyjrzeć, z monochromatycznego tła wyłaniają się wiele mówiące napisy: Thames, Westminster, Hyde Park. Mamy przed sobą plan starego Londynu. Dlaczego jednak jedynym jego wyraźnym elementem jest sylwetka nastroszonego czarnego kota? Wyjaśnienie znajdziemy w środku, gdzie rozdział po rozdziale będziemy odsłaniać m.in. przyczyny niecodziennego zachowania Izydy, ulubienicy tytułowej bohaterki. Sympatyczne zwierzę zmienia się nie do poznania, gdy z naukowej wyprawy do Egiptu powraca mama Teodozji i przywozi obłożone klątwą trofea do Muzeum Legend i Starożytności. Dla 11-letniej Teodozji placówka, którą kieruje jej ojciec, nie ma tajemnic. Teraz jednak stanie przed nowymi wyzwaniami...
"Idą święta", Ewa Maria Lewandowska, wyd. My Music
Ewa Maria Lewandowska przedstawiana jest przez media jako przykład osoby niepełnosprawnej (od dzieciństwa cierpi bowiem na genetyczną chorobę Stadgarta, czyli na postępującą utratę wzroku), która potrafi uparcie dążyć do swoich celów i w dodatku je osiągać
Ale ta studentka V roku Akademii Muzycznej w Katowicach po prostu ma talent i bez względu na chorobę krytycy doceniliby jej rzadko spotykany sopran spinto, łączący brzmienia liryczne z dramatycznymi.
Płyta „Idą święta” (to już drugie wydawnictwo w dorobku wokalistki) co prawda nie pokazuje wszystkich możliwości Lewandowskiej, bo utrzymana jest przede wszystkim w liryczno-radosnym klimacie. Będzie za to doskonałym prezentem dla zgromadzonej przy wigilijnym stole całej rodziny, która z przyjemnością wysłucha nowych wersji „Jingle Bells”, „W żłobie leży”, „Hej kolęda, kolęda” czy „Gdy śliczna panna”.
"Ścianka działowa", Izabela Sowa, wyd. Nowy Świat
Pochwała codzienności
Pewnego dnia bardzo zajęty sobą Dionizy Fiotroń budzi się z przeświadczeniem, że jego żona ma romans. Dlaczego dopadają go takie czarne myśli? Nie ma konkretnych dowodów na jej zdradę, ale coś w jej zachowaniu wyraźnie się zmieniło. Fiotroń postanawia rozwiązać tę zagadkę. Z pomocą przychodzi mu Brzytwa. Dziewczyna żąda w zamian bardzo dziwacznej zapłaty – chce zobaczyć, jak wygląda tydzień jego życia. Dzięki tym niekonwencjonalnym metodom Fiotroń szybko przekonuje się, jak oddalił się od samego siebie i od swojej żony. I jak jałowe jest jego wypełnione wszelkimi możliwymi aktywnościami życie. Czy coś w nim zmieni? Czy mu się to uda? Izabela Sowa, autorka bestsellerowych książek „Herbatniki z jagodami” czy „Zielone jabłuszko”, doskonale potrafi łączyć żart z powagą i ironię z przenikliwością. Jej powieści cieszą się wielką popularnością, bo choć skłaniają do zadumy nad sobą i światem, są pisane z lekkością i humorem. To rzadkie połączenie przynosi świetne efekty.
"Zielony trabant", Gacek&Szczepański, wyd. Biblioteka Akustyczna
Kryminał i sensacja w wersji audio
Propozycja dla kierowców tkwiących w korkach, szczęściarzy na urlopie, ale też zapracowanych pań domu. Słowem, dla wszystkich, którzy nie mają szansy zasiąść z książką w ręku, ale chętnie posłuchają wciągającej historii przeczytanej przez lektora. Tym razem jest to kobieta – Elżbieta Kijowska – bo też sensacyjna opowieść zatytułowana „Zielony trabant” dotyczy przyjaciółek. Panie prowadzą hotel. Dawniej doskonale prosperował, teraz jest na skraju upadłości i odstrasza mocno peerelowskim wyglądem. Ratunkiem może sie okazać zastrzyk finansowy. Nieoczekiwany spadek wydaje się darem niebios, a jednak przysparza więcej kłopotów niż pożytku. Próby przywrócenia hotelowi dawnej świetności odsłaniają skrywane przez lata rodzinne tajemnice. Bohaterki staną przed kolejnymi testami: na wytrwałość, odporność, przedsiębiorczość. Sprawdzą też siłę swojej przyjaźni, choćby wtedy, gdy na ich drodze staną gangsterzy. Czas nagrania na CD-MP3: 9 godz. 49 minut.
"Piorun", gra komputerowa, wyd. CD Projekt
Superbohaterem tej gry jest czworonożny Piorun
Sympatyczny i waleczny pies, który tak jak w animowanym filmie Byrona Howarda i Chrisa Williamsa jest aktorską psią gwiazdą. Występuje w serialu, w którym ze swoją panią Penny stawia czoła przeciwnościom. Uczestnicy gry wcielają się w Pioruna lub Penny. Mają uratować tatę Penny, naukowca porwanego przez złego Calico, a przy okazji ocalić świat. Piorun wyposażony jest w supermoce, m.in. potrafi porazić przeciwnika laserowymi oczami albo zmieść go z drogi szczekaniem. Penny jest zwinna, szybka i często działa niezauważona. Wypełniając misję, Piorun i Penny przemierzają różne kraje: Włochy Rosję, Chiny, Meksyk. Pokonanie zastępów coraz to nowych wrogów oraz udział w minigrach otwiera wyższe poziomy i prowadzi do finałowego zwycięstwa. Gra polecana dzieciom od lat siedmiu, bo niezbędne są zręczność, precyzja i logiczne myślenie. Wymagania sprzętowe: Windows XP SP2/Vista SP1.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.