Nowy projekt "Smyka" zmieni centrum
Centralny Dom Towarowy przy ul. Brackiej, dziś powszechnie nazywany "Smykiem", zbudowano w 1952 roku według projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Po tragicznym pożarze w 1975 roku i odbudowie, przekształcono go w sklep z artykułami dziecięcymi. Jak będzie wyglądał odnowiony "Smyk"? - tego dowiesz się w tylko w Życiu Warszawy.
Projekt łączy cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej.
Nowy projekt powstał we współpracy z pracowniami: AMC i RKW, przy udziale Andrzeja M. Chołdzyńskiego i Wojciecha Grabianowskiego. Jak jest jego idea? Przede wszystkim odtworzenie oryginalnego gmachu CDT, ale też wzniesienie nowej części domu handlowego w miejscu istniejących obecnie na tyłach „Smyka”: budynku biurowego i parkingu.
Projekt architektów zostanie oparty na idei lampionu o szklanych ścianach oraz rozświetlonym, zarówno w dzień jak i w nocy, wnętrzu. Jest to powrót do korzeni, bo jest nawiązaniem do kolejnej znamiennej cechy budynku dawnego CDT, nazywanego niejednokrotnie „nocną latarnią Śródmieścia”.
Rozpoczęcie rozbudowy planowane jest na 2009 rok. Po rozbudowie powierzchnia całkowita budynku wyniesie 32 790 mkw. Ponad 50 procent powierzchni użytkowej zostanie przeznaczone na sklepy; pozostałą jej część stanowić będą biura. Otwarcie drzwi CEDET-u dla pierwszych klientów planowane jest na 2012 rok.
Budynek „Smyka” początkowo mieścił Centralny Dom Towarowy. To tam w popularnym „Cedecie” w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia skupiało się życie handlowe i towarzyskie mieszkańców stolicy, a jednym z elementów jego działalności były pokazy mody organizowane w restauracji na ostatnim piętrze.
Po tragicznym pożarze w 1975 roku, który doszczętnie strawił wnętrze budynku, przemianowanego w międzyczasie na Centralny Dom Dziecka, dom handlowy ponownie oddano do użytku w 1978 roku, przekształcając go w sklep z artykułami dziecięcymi.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.