Boom na politechniki
Politechniki odnotowały największy wzrost zainteresowania ich studiami. Rekordy biją budownictwo i architektura. Coraz więcej dziewcząt myśli o studiach technicznych.
Jednak to prawo, psychologia i dziennikarstwo wciąż są najpopularniejszymi kierunkami – wynika z danych, jakie uzyskaliśmy na największych uczelniach w kraju, które zakończyły zapisy na studia. Mimo to politechniki w tym roku chwalą się zaskakująco dużym przyrostem liczby kandydatów. A niektóre z nich jeszcze nie zamknęły list.
– W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy o 20 procent więcej chętnych. Wzrosło zainteresowanie dziewcząt studiami technicznymi. Wśród zapisanych 34 procent to kandydatki – mówi Bohdan Utrysko, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej ds. rekrutacji.
Aż o połowę więcej chętnych niż rok temu ma Politechnika Wrocławska. Paweł Czuma, odpowiedzialny za promocję uczelni, tłumaczy sukces: – Nasi studenci odwiedzili 340 szkół w kraju, opowiadając o studiach. Duże znaczenie miała promocja przez Urząd Miejski Wrocławia jako miasta młodych.
Pieniądze na zachętę
Zainteresowanie studiami technicznymi jest też na południu kraju. Ponad 10,5 tys. osób zapisało się na Politechnikę Krakowską. To ok. 3 tysiące więcej niż rok wcześniej. Profesor Janusz Żmija, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zauważa, że studentów przyciągają 1000-złotowe stypendia obiecane na niektórych kierunkach technicznych przez Ministerstwo Nauki – Mimo że nie wiadomo jeszcze, która uczelnia otrzyma pieniądze, to sama informacja o tym wydaje się zachęcać do wybierania kierunków inżynierskich – zauważa.
Stypendium będzie można otrzymać np. na budownictwie. A ono bije rekordy popularności wśród studiów politechnicznych. Na Politechnice Warszawskiej o miejsce ubiega się ok. siedmiu osób, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – sześciu. Z kolei na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na drugim miejscu w rankingu po dziennikarstwie jest biotechnologia (11,7 osoby na miejsce), której studenci też mają szansę na stypendia. Nie mniejszym zainteresowaniem na politechnikach cieszy się architektura – na Wrocławskiej i Lubelskiej po ok. pięciu kandydatów na miejsce.
Prawo najpopularniejsze
Mimo to żaden kierunek techniczny nie może się równać z popularnością prawa, na które ustawia się w kolejce po indeks średnio trzy razy tyle tegorocznych maturzystów co po indeks inżyniera budownictwa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim na prawo stara się dostać 2,5 tys. kandydatów, na uniwersytety Warszawski i Wrocławski – ponad 3 tys. Tłum chętnych jest też na psychologię (to najpopularniejszy kierunek na UW z 3,4 tys. chętnych) i dziennikarstwo (w czołówce na UMCS, UAM, KUL oraz UW).
Z naukami humanistycznymi mogą jedynie rywalizować na uniwersytetach kierunki lekarskie i farmacja. W rankingach popularności w ogóle nie pojawia się fizyka.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.