Polski już z głowy
Stawiali na tematy współczesne, a zmierzyli się z „Lalką“ i „Odą do młodości“. 19,5 tys. maturzystów pisało egzamin z polskiego
Będzie dobrze – mówił po wyjściu ze sprawdzianu Wojciech Maślak, maturzysta z liceum im. Kopernika przy ul. Bema. Egzamin udało mu się napisać pół godziny przed czasem. – Myślałem, że będzie trudniej – mówił z ulgą.
Wojciech pisał tylko część podstawową. – Wybieram się na Politechnikę Warszawską. Przy rekrutacji nikt nie będzie zwracał uwagi na liczbę punktów z języka polskiego – dodaje.
Podwójny język polski
Część podstawowa trwała 170 minut. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy: „Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie „Lalki“ Bolesława Prusa“ oraz „Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w „Odzie do młodości“ Adama Mickiewicza i w „Któż nam powróci“ Kazimierza Przerwy–Tetmajera“. Uczniowie musieli także przeczytać tekst publicystyczny o blogach, który ukazał się w 2006 roku w „Rzeczpospolitej“ i rozwiązać test związany z tą publikacją.
– Liczyłem, że będą „Dziady“ Mickiewicza. Ale myślę, że poradziłem sobie też ze snem Izabeli Łęckiej w „Lalce“ – tłumaczył Aleksander Szczęsny. – Dobrze, że pojawił się też tekst o blogach. Myślę, że większość moich kolegów nie miała z nim większych problemów, jest więc szansa na dobre wyniki.
Aleksander wybiera się na medycynę, dlatego dziś będzie zdawał na poziomie rozszerzonym język angielski. Potem czekają go sprawdziany z biologii i chemii.
Maturzyści, którzy zdawali rozszerzony język polski musieli m.in. zinterpretować opowiadanie Sławomira Mrożka „Lolo“ . Ale do wyboru mieli także analizę roli słów w relacjach międzyludzkich w „Kamieniu na kamień“ Wiesława Myśliwskiego i wierszu Tadeusza Różewicza „Słowa“. Mieli na to 180 minut.
W liceum Kopernika jęz. polski na poziomie podstawowym zdawało 130 uczniów, na poziomie rozszerzonym 18 (w całej Warszawie odpowiednio 17 tys. i 2,5 tys. uczniów).
Bo metro się spóźniło
Jak wynika z informacji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, pierwszy dzień matury przebiegł spokojnie. – Tylko w trzech szkołach matury rozpoczęły się z kilkuminutowym opóźnieniem z powodu awarii metra – mówi Anna Frenkiel, dyrektor OKE.
Wyniki egzaminów będą znane 30 czerwca.
Przed maturzystami kolejny egzamin – z języka obcego. Najwięcej wybrało język angielski na poziomie podstawowym (12 tys. maturzystów) i rozszerzonym (5 tys.).
W czasie gdy licealiści zmagali się z językiem polskim, kilkuset warszawskich uczniów przystąpiło do matury międzynarodowej (IB). Pierwszego dnia zdawali egzamin z języka angielskiego. O czym pisali?
– Nie mogę powiedzieć. Obowiązuje nas 24-godzinna tajemnica. Pytania maturalne we wszystkich krajach są takie same. Musimy więc uwzględniać różnice czasowe – tłumaczy Grażyna Kania, wicedyrektor liceum Kopernika, gdzie do matury przystąpiło 41 osób. W ciągu trzech tygodni muszą zdać kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów.
Zadania maturalne z języka polskiego* Arkusz - poziom podstawowy * Arkusz - poziom rozszerzony
* Rozwiązania - poziom podstawowy * Rozwiązania - poziom rozszerzony
Skomentuj ten artykuł
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.