Premier przedstawił plan wielkiej prywatyzacji
Przyjęty przez rząd program prywatyzacji na lata 2008-2011 obejmie 740 spółek - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Szef rządu zapowiedział, że "istotna" ich część będzie prywatyzowana jeszcze w tym roku.
Minister skarbu Aleksander Grad szacuje przychody z czteroletniej prywatyzacji na ponad 30 mld zł. Jak mówił na konferencji prasowej, planowana wielkość przychodów będzie zależała m.in. od dobrej koniunktury na Giełdzie Papierów Wartościowych.
40 proc. dochodów z prywatyzacji ma być przeznaczone na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Grad poinformował, że obecnie przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.
Według premiera, przychody z prywatyzacji mogą być również wykorzystane na obniżenie długu publicznego, zmniejszanie deficytu oraz finansowanie projektów reprywatyzacyjnych i edukacyjnych.
Donald Tusk podkreślił, że przyjęty przez rząd program prywatyzacji ma pomóc w walce z "korupcją gospodarczą", "arogancją urzędów" i "obsadzaniem politycznych namiestników" w spółkach Skarbu Państwa. Zapewnił, że prywatyzacja będzie realizowana w sposób przejrzysty.
Czteroletni program zakłada prywatyzację 19 spółek poprzez giełdę. Chodzi m.in. o PLL LOT, GPW, spółki Wielkiej Syntezy Chemicznej, PKP Intercity, PKP Cargo, Jastrzębską Spółkę Węglową, Bank Gospodarki Żywnościowej oraz spółki energetyczne (PGE, Tauron Polska Energia, Energa i Enea).
W latach 2008-2011 sprywatyzowane mają być w całości branże: turystyczna, farmaceutyczna, spożywcza, budowlana, przemysł elektroniczny, stoczniowy, chemiczny, poligraficzny, wydawniczy oraz drzewny.
Donald Tusk nie wykluczył dalszej prywatyzacji KGHM w nowej kadencji Sejmu.
Na liście 25 spółek nie objętych prywatyzacją znalazły się m.in. PGNiG, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, PERN "Przyjaźń", PSE-Operator, Bank Gospodarstwa Krajowego, Totalizator Sportowy, Kopalnia Soli Wieliczka, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Prasowa i PKP Polskie Linie Kolejowe.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.