Alternatywa w plenerze
Zieleń, cisza i spokój to doskonałe okoliczności do spędzania wolnego czasu. Jeśli jednak romantyczne miejsca usiane kwieciem i fragmentami zabudowń, czy pomników z przeszłości, wetknięte między stołeczne blokowiska nie napawają Cię wystarczająco radością - warto zbadać inne, trudniej dostępne lub bardziej oddalone miejsca w Warszawie i na jej przedmieściach. Oto kilka naszych propozycji.
Chroniąc się przed bombą atomową
Schron atomowy w Kampinosie - na wybuchowy początek - a dokładniej "Atomowa Kwatera Dowodzenia" jest opuszczonym obiektem wojskowym, zlokalizowanym jak sama nazwa wskazuje w Puszczy Kampinoskiej w rejonie Dąbrowy Leśnej.
Ten "Kompleks numer 7215 o powierzchni jednego hektara, posiadający trzy obiekty budowlane o łącznej kubaturze 18,5 tysiąca metrów sześciennych i powierzchni użytkowej 3800 metrów kwadratowych" (jak opisuje go specjalistyczny protokół przekazania) jest obiektem niedokończonym , który w pierwotnej wersji miał służyć jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej. Przeczytaj o nim artykuł ŻW.
Fort rosyjsko-niemiecki?
Jeśli tematyka schronów i fortów jest nam bliska, warto bezpośrednio z Kampinosu wyruszyć do Beniaminowa. Tam też zlokalizowana jest Twierdza Zegrze (zwana także Fortem Beniaminów). W jej skład wchodzą stare obiekty wojskowe połączone ze sobą korytarzami o łącznej długości ok. 1.5 km, wąwozy, okopy, piaszczyste wydmy, betonowa płyta parkingu. Całość otoczona jest kompleksem leśnym. Teren nadaje się doskonale na wszelkiego rodzaju imprezy terenowe, rajdy quadami i samochodami terenowymi, imprezy w stylu militarnym. Obiekt jest obecnie prywatną własnością, wykorzystywaną do organizacji imprez. W pobliżu fortu znajdują się m.in.: jezioro, strzelnica wojskowa, pętla autobusowa – w odległości ok. 1,5 km, Zalew Zegrzyński – w odległości ok. 2 km, ośrodki wypoczynkowo-konferencyjne – w odległości 1,5-20 km.
Kto tu był przed nami?
Fort w Beniaminowie został wybudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX w., jako fort łączący Twierdzę Zegrze z Twierdzą Warszawa. Prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczęto w 1904 r. i w tym roku fort uzyskał zdolności bojowe. Dalsze prace trwały do czasu wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. Fort Beniaminów położony jest na linii Warszawa-Zegrze (6 km od Zegrza). Miał bronić tej linii razem z czterema innymi fortami. 3 sierpnia 1915 roku, podczas I wojny światowej, po opuszczeniu Twierdzy Warszawa i wysadzeniu istotnych elementów twierdzy, fort zajęli Niemców. Wówczas włączony został do linii obronnej "Bruckenkopf Warschau", biegnącej po linii Warszawa-Zegrze.
W trakcie II wojny światowej w Beniaminowie powstał obóz dla jeńców radzieckich: Stalag 368. Podczas wyzwalania Polski fort Beniaminów został zbombardowany przez rosyjski samolot. W 1944 roku, po zdobyciu przez Rosjan, został częściowo wysadzony. Ziemno-betonowy fort wybudowano na planie nieregularnego pięcioboku. Koszary są połączone z wałem za pomocą poterny z czterema wyjściami na dziedziniec fortu. Fort posiada fosę, a jego teren nie jest porośnięty drzewami czy krzakami (co często dotyka tego typu budowle). Łatwo więc odszukać wszystkie elementy fortu i rozpoznać ich przeznaczenie.
Jak dojechać?
Z pętli Żerań FSO, autobusem 705 do pętli w Białobrzegach. A stamtąd o własnych siłach... i nogach.
W poszukiwaniu guźca
Rezerwat Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych ostępów leśnych na Mazowszu. Nic dziwnego. Turysta warszawski znajdzie tu ciszę i zieleń reprezentowaną przez pomnikowe dęby, sosny, buki, brzozy, wiązy czy leszczyny, spotka też legendarnego guźca. Z tym ostatnim oczywiście będzie najtrudniej. Jednak spacer 10-kilometrową trasą, wzbogacony świadomością, że gdzieś między leśnym poszyciem wędruje dzika afrykańska świnia (która w 1996 roku uciekła z kwarantanny w Powsinie, i która stała się humorystycznym symbolem wolności w stolicy) na pewno podnosi adrenalinę.
Dla zainteresowaych historycznymi obiektami stojącymi - Lasek Kabacki zachował, stojącą na skraju, będącą zabytkiem - leśniczówkę z 1890 roku. Pozostały tu także miejsca straceń i mogiły z ostatniej wojny, lat 1943-1944. W tych latach chroniły się w tajnych podchorążówkach grupy partyzanckie oraz odbywały się ćwiczenia oddziałów AK.
Na terenie lasu znajduje się również jednostka wojskowa odpowiedzialna za obronę powietrzną stolicy. Na terenie jednostki znajduje się wielokondygnacyjne podziemne centrum dowodzenia i analizy sytuacji. Według informacji znajdujących się na tabliczce przy wejściu do jednostki – na terenie tejże jednostki, polskim naukowcom udało się złamać szyfr Enigmy.
Inhalacje solanką na zdrowie
Zdrowotnych zabiegów zażyć można w Konstancinie-Jeziornej. Dzięki uzdrowiskowemu mikroklimatowi oraz złóżom termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 metrów pod powierzchnią ziemi podróż spodoba się każdemu warszawiakowi potrzebującemu uderzenia czystego powietrza.
Najważniejszy punkt w Konstancinie to Park Zdrojowy i tężnia solankowa - miejsce, które koniecznie należy odwiedzić. W tężni można poddać się inhalacji 6,5% leczniczą solanką, mającą korzystny wpływ w leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych układu oddechowego, nerwic, nadciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce u osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze, palaczy tytoniu i mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Co jeszcze warto zobaczyć? - Stylową, zabytkową zabudowę willową z przełomu XIX i XX stulecia, Starą Papiernię, w której obecnie mieści się centrum handlowe z licznymi kafejkami, dwór w Oborach - siedzibę założycieli Konstancina.
Jak dojechać?
Konstancin-Jeziorna położona jest 20 kilometrów od centrum Warszawy. Dojazd ze śródmieścia Warszawy zapewnia dogodne połączenie drogą nr 724 (przedłużenie "Wisłostrady" w kierunku południowym). Turyści i kuracjusze mogą tu dotrzeć także autobusem linii 700 kursującym spod Dworca Centralnego oraz 710 kursującym z pętli "Wilanowska". Autobusy zatrzymują się na przystankach w Wilanowie i Powsinie.
Tężnia solankowa - Konstancin - Park Zdrojowy (dojazd autobusem 700, 710)Ogród Botaniczny PAN - Powsin (dojazd autobusem 139)Zakład Przyrodoleczniczy "Biały Dom" - Konstancin (dojazd autobusem 700, 710)Centrum Kształcenia i Rehabilitacji (basen, kriokomora, grota solna) - Konstancin (dojazd autobusem 700, 710)Stara Papiernia - Centrum (dojazd autobusem 700, 710)Cukiernia Buchmana - Konstancin (dojazd autobusem 700, 710).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.