Plebiscyt "ŻW": Pięćdziesiąt Dam Stolicy
Tenisistka Marta Domachowska, aktorka Krystyna Janda oraz dyrektor najlepszego liceum w stolicy Regina Lewkowicz zajęły trzy pierwsze miejsca w subiektywnym zestawieniu "Pięćdziesięciu Dam Stolicy". "ŻW" przedstawia je od lat w Dniu Kobiet.
To Warszawa dodała Domachowskiej skrzydeł. Po kryzysie po turnieju French Open i wahaniu, czy nie zakończyć kariery, postanowiła trenować w rodzinnym mieście. To tu nabrała pewności siebie – wygrała challenger w Poitiers i stała się rewelacją Australian Open.
Warszawa ma świetne szkoły, jest centrum kulturalnym i kuźnią sportowców. Reprezentantki tych właśnie dziedzin są najwyżej wśród "Pięćdziesięciu Dam Stolicy". Ten subiektywny ranking "Życia Warszawy" publikuje co rok. 8 marca doceniamy Panie, które dla Warszawy zrobiły coś dobrego i ciekawego. Panie, które mają wpływ na życie miasta i o których było przez rok głośno. Tych wpływowych, aktywnych, wyjątkowych Dam jest oczywiście w stolicy o wiele więcej.
Wszystkim składamy dziś serdeczne życzenia.
2. Krystyna Janda Aktorka, reżyserka, dyrektor teatru
Stworzyła teatr, który warszawiacy pokochali, zanim jeszcze był gotowy. W Polonii nigdy nie ma pustych krzeseł na widowni. Janda zaskakuje pomysłami. Wcześniej akcją kupowania foteli dla teatru. Ostatnio – otwartą dla warszawiaków premierą "Lamentu" na pl. Konstytucji.
3. Regina Lewkowicz
Dyrektor LO im. S. Staszica
Od lat szefuje najlepszemu w Warszawie liceum. Dzięki programowi dla wybitnych matematyków jej szkoła ciągle uchodzi za kuźnię studentów Politechniki Warszawskiej. Co roku kilkudziesięciu uczniów wygrywa olimpiady, a wśród absolwentów ma mistrzów świata w informatyce.
4. Hanna Gronkiewicz-Waltz
prezydent Warszawy
Wygrała w ubiegłym roku polityczny bój o zachowanie prezydenckiego mandatu. Miała odwagę przed wyborami parlamentarnymi rozkopać miasto, by mimo gigantycznych korków kończyć remonty dróg i nie tracić unijnych dotacji. I wreszcie „coś drgnęło" w miejskich inwestycjach.
5. Joanna Rajkowska
Artystka
Autorka niekonwencjonalnych, choć dla niektórych kontrowersyjnych pomysłów ożywiających przestrzeń miasta. Jej akcje społeczne – ostatnio "Dotleniacz" na pl. Grzybowskim – mają wielu zwolenników, choć Rajkowska, jak podkreśla, wolałaby być ceniona za działania artystyczne.
6. Marta Kaszubska
Społeczniczka, psycholog
Ożywiła Pragę-Północ. Jej stowarzyszenie Mierz Wysoko prowadzi zajęcia dla dzieci z ulicy Brzeskiej. Spotykała się z podopiecznymi na ulicy, w chłodne dni we wnętrzach praskich galerii. W połowie grudnia przekonała władze do stworzenia w starym sklepie Klubu Młodzieżowego.
7. Joanna Lang, Hanna Nowak-Radziejowska
Dziewczyny z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyczyniły się do zakupu cennej kolekcji poczty powstańczej.
8. Katarzyna Chałasińska-Macukow
Fizyk, Rektor UW
Sprawdza się jako menadżer największej i najlepszej uczelni w Polsce. Dzięki jej uporowi i konsekwencji uczelnia zdobywa kolejne unijne środki na inwestycje i rozwija się. Jednocześnie stoi na straży uniwersalnych wartości uniwersyteckich: otwartości na różne poglądy.
9. Aga Zaryan
wokalistka jazzowa
Odnosi coraz większe sukcesy i nie zapomina o stolicy. Absolwentka Akademii Muzycznej i studium jazzu przy Bednarskiej. Zainspirowana historią Powstania Warszawskiego nagrała płytę "Umiera piękno", której premiera odbyła się 1 sierpnia W 63. rocznicę wybuchu powstania.
10. Zofia Klepacka
Żeglarka, olimpijka w windsurfingu
Reprezentantka warszawskiego Yacht Klubu. Czterokrotna mistrzyni świata juniorek w olimpijskiej klasie windsurgingowej – Mistral. W mistrzostwach Europy seniorów na Cyprze była czwarta. A w sierpniu w Portugalii po raz pierwszy została mistrzynią świata.
Ewa Bem
Piosenkarka znów w formie! Jej występy przypominają spotkania z przyjaciółmi. Zamiast pompy – bliskość. Nowa płyta "Kakadu".
Ewa Błaszczyk
Założycielka fundacji Akogo. Zebrała 5,5 mln zł i doprowadziła do wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ośrodka dla dzieci z urazami mózgu.
Magda i Ola Błaszczak
Siostrzany duet. Od trzech lat prowadzą na Pradze kawiarniany klub Skład Butelek.
Sonia Bohosiewicz
Aktorka. W "Rezerwacie" Palkow-skiego fryzjerkę z Pragi grała, jakby mieszkała tam całe życie.
Barbara Borys-Damięcka
Reżyser, dyrektor teatru Syrena. Została senatorem, ale nie przestała angażować się w pracę teatru.
Joanna Chmielewska
Pisarka, która akcje kolejnych swoich książek konsekwentnie umieszcza w Warszawie. Tak jest też w jej ostatniej powieści "Rzeź bezkręgowców".
Sylwia Chutnik
Kulturoznawczyni, prezes fundacji MaMa, z zaangażowaniem walczy o prawa młodych mam.
Katarzyna Cichopek
Aktorka. Założyła nową szkołę tańca w krajobrazie Warszawie.
Magdalena Cielecka
Aktorka, która cokolwiek robi, zrobi to świetnie. Ostatnio zaangażowana w kampanię zachęcania kobiet do badań profilaktycznych.
Małgorzata Smagorowicz i Matylda Prus
Ekonomistka i krytyk sztuki. Prowadzą galerię M kwadrat. Panie mają wyjątkowego nosa do młodych artystów.
Wanda Dejnarowicz
Dyrektor warszawskiego schroniska na Paluchu. Plus za wielki remont w schronisku, by bezdomnym psiakom i kotom żyło się tam lepiej.
Pola Dwurnik
Artystka, przez sztukę namawiała ludzi do głosowania w ostatnich wyborach. Stołecznie aktywna.
Joanna Fabisiak
Posłanka, założycielka fundacji Świat na Tak. Nie poprzestaje na popularnym konkursie "Ośmiu Wspaniałych" i w nowych akcjach propaguje dobro i bezinteresowność.
Ewa Gawor
Szefowa biura bezpieczeństwa. Jak lwica walczy o pieniądze na inwestycje, sprzęt i nagrody dla policjantów i strażników miejskich.
Magda Gessler
Do gotowania podchodzi z wielkim pietyzmem. Jej warszawskie lokale są zawsze pełne smakoszy.
Agnieszka Glińska
Kultowa reżyser teatralny młodego pokolenia. Od kilku lat nie ma w Warszawie aktora, który nie chciałby u niej zagrać.
Anna Gornostaj
Aktorka – bizneswoman. W miejscu kina Capitol przy Marszałkowskiej zakłada własną scenę.
Agnieszka Grochowska
Jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Nie stroni od przedsięwzięć niekomercyjnych, związanych z historią Warszawy, jak spektakle w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Stefania Grodzieńska
Dama w każdym calu. Wnikliwa obserwatorka i komentatorka zjawisk w zmieniającej się stolicy.
Katarzyna Herman
Aktorka, zakochana w Czułym Barbarzyńcy. Jej aktywność sprawiła, że trudno tu o wolne miejsce.
Anna Jesień
Lekkoatletka AZS Warszawa. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Osace w biegu na 400 m przez płotki. Rekordzistka Polski.
Otylia Jędrzejczak
Najlepsza polska pływaczka. W 2007 roku zdobyła srebrny i brązowy medal na MŚ w Melbourne. Wierna AZS Warszawa.
Dorota Kędzierzawska
Reżyser. W filmie "Pora umierać" pięknie uchwyciła odchodzący świat podwarszawskich letnisk.
Grażyna Kopińska
Dyrektor programu "Przeciw Korupcji" w Fundacji Batorego. Konsekwentnie mobilizuje polityków do pracy. Inicjatorka akcji angażujących młodych ludzi do społecznej kontroli polityków.
Karina Królak
Projektantka najbardziej "odjechanej" polskiej biżuterii i charakteryzatorka po kopenhaskiej szkole filmowej, z Danii wróciła do Warszawy. Jej ekstrawaganckie rzeczy zaczęły nosić warszawskie aktorki.
Anna Kuczyńska
Najbardziej rozpoznawalna w świecie polska i warszawska projektantka, wykształcona w Rzymie i Paryżu. Wydarzeniem była jej najnowsza kolekcja "Love Hotel" inspirowana prozą Murakamiego.
Ewa Malinowska-Grupińska
Szefowa Rady Warszawy. Otwarta na pomysły przybliżające pracę radnych warszawiakom.
Agnieszka Morawińska
Dyrektor Zachęty. Doprowadziła do historycznego wydarzenia, wystawy Wilhelma Sasnala "Lata Walki".
Katarzyna Munio
Szefowa Komisji Sportu w Radzie Warszawy, jedna z aktywniejszych i ambitniejszych radnych. Śledzi, jak urzędnicy przygotowują miasto do Euro 2012.
Joanna Mytkowska
Dzięki doświadczeniu w europejskich instytucjach kultury powstające Muzeum Sztuki Nowoczesnej może liczyć się w świecie.
Kasia Nosowska
Największy fonograficzny sukces ubiegłego roku. Na płycie "UniSexBlues" jeden tekst poświęciła praskim klimatom.
Anna Piotrowska
Pierwsza kobieta szef Zarządu Dróg Miejskich. Choć jest tam "z łapanki", zaczyna się sprawdzać. W ubiegłym roku ZDM zrealizował rekordowe inwestycje za ponad 350 mln zł.
Julia Pitera
Śledcza w spódnicy. Jedna z nielicznych osób w rządzie, która nie zapomina, że jest z Warszawy.
Katarzyna Ratajczyk
Dyrektor Biura Promocji w ratuszu. Doprowadziła do pierwszego po latach miejskiego sylwestra.
Irena Sendler
Działaczka społeczna, ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej. Wreszcie doceniona. Jest Honorowym Obywatelem Stolicy.
Kamila Skolimowska
Lekkoatletka. Czwarte miejsce na mistrzostwach świata. W maju podczas mityngu Super Grand Prix w Dusze pobiła własny rekord Polski, posłała młot na 76,83 m.
Danuta Szaflarska
Wielka aktorka i wielka rola w ostatnim filmie Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać".
Katarzyna Szeska
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator, co stał się kompetentnym rzecznikiem. Rzadkość.
Bogna Świątkowska
Założycielka i prezes fundacji Bęc Zmiana prowadząca artystyczne akcje .
Róża Thun
Szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Od lat niezmienna euroentuzjastka.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.