Przedszkolaki wrzucone do sieci
Dziś rusza internetowa rekrutacja do przedszkoli. Już wiadomo, ze zabraknie 10 tys. miejsc. System elektronicznej ewidencji podań wprowadzono w tym roku po raz pierwszy.
Internetowa rejestracja obejmuje trzylatki. Jednak w systemie mogą logować się również rodzice dzieci, które 1 września nie będą miały skończonych trzech lat, ale będą starsze niż 2,5 roku.
– Rodzice starszych dzieci, które już chodziły do przedszkola, muszą złożyć jedynie deklarację, że będą kontynuowały naukę w danej placówce – mówi Jolanta Lipszyc, dyrektor miejskiego Biura Edukacji. Jak skorzystać z elektronicznej rekrutacji?
Rodzic musi wejść na stronę stołecznego Biura Edukacji (www.edukacja.warszawa.pl), założyć konto i zalogować się do systemu. Następnie trzeba wypełnić w internecie formularz, w którym wpisywane są dane dziecka oraz adres wybranego przedszkola. Powinno się również zaznaczyć placówki rezerwowe, gdyby dziecko nie dostało się do tej pierwszego wyboru. Informacje o wszystkich przedszkolach (adresy, wykaz zajęć dodatkowych) też znajdują się na stronie biura. Rodzice przed dokonaniem ostatecznego wyboru mogą również odwiedzić interesujące ich placówki.
Mimo wprowadzenia elektronicznej rekrutacji nadal trzeba składać papierowe podania (należy je sobie wydrukować). Różnica polega jednak na tym, że trzeba je zanieść tylko do przedszkola pierwszego wyboru, a nie – jak dotychczas – do wszystkich wybranych.
Na założenie konta i złożenie podania w przedszkolu rodzice mają czas do końca marca. O tym, czy dziecko zostało przyjęte, dowiedzą się 11 kwietnia. Później będą mieli pięć dni na podjęcie ostatecznej decyzji, czy chcą, by ich pociecha chodziła do danej placówki. Jeśli zrezygnują albo jeśli okaże się, że maluch nigdzie nie został przyjęty, 25 kwietnia na stronie Biura Edukacji opublikowany zostanie wykaz wolnych miejsc we wszystkich warszawskich przedszkolach w poszczególnych grupach wiekowych. Wówczas podania będą mogli również składać rodzice dzieci, które mają skończone cztery lata, ale nigdy nie chodziły do przedszkola. Kolejna tura rejestracji rozpocznie się 25 kwietnia, a zakończy 9 września.
Co jeśli rodzice nie mają dostępu do sieci? – W przedszkolach, podobnie jak w siedzibie Biura Edukacji, są komputery z Internetem, z których mogą korzystać rodzice – tłumaczy Jolanta Lipszyc.
W tym roku w 322 przedszkolach przygotowano 37 tys. miejsc. Mimo że w ciągu roku miasto otworzyło 30 nowych oddziałów, wciąż jest ich za mało. Z kwitkiem zostanie odprawionych 10 tys. maluchów.
Głównym kryterium przyjęcia do przedszkola jest wiek dziecka. W pierwszej kolejności są trzylatki, dopiero w miarę wolnych miejsc – dzieci młodsze. Przy wyborze przedszkolaka dyrektor placówki może również kierować się tym, że dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej lub wychowuje je tylko matka. Nie decyduje natomiast kolejność zgłoszeń.
Rekrutacja rozpoczyna się 3 marcaDo 30 marca należy założyć konto użytkownika na stornie Biura Edukacji, wypełnić formularz, wydrukować go i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru.
11 kwietnia ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia.
Do 16 kwietnia rodzice muszą potwierdzić, czy dziecko będzie chodzić do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane.
21 kwietnia zostaną ogłoszone listy dzieci przyjętych.
25 kwietnia na stronie Biura Edukacji opublikowany zostanie wykaz wolnych miejsc.
Skomentuj ten tekst
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.