Nie chcą VAT-u na charytatywne SMS-y!
Organizacje pożytku publicznego apelują do resortu finansów o zniesienie 22-proc. podatku na „SMS-y od serca”.
Obok Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Polskiej Akcji Humanitarnej do apelu przyłączyło się także Centrum im. Adama Smitha. Jako pierwsze o problemie z SMS-ami napisało ŻW przy okazji ostatniego finału WOŚP. Obecnie obowiązuje 22-procentowy podatek na charytatywne SMS-y. Jerzy Owsiak, prezes fundacji WOŚP powiedział wczoraj, że w 2008 r. na konto Orkiestry wpłynęło prawie 485 tys. SMS-ów, co daje ponad 2,5 mln zł.
Podatek VAT od tej kwoty przekroczył sumę 500 tys. zł. – Na szczęście, w tym roku Ministerstwo Finansów wyjątkowo przekazało równowartość VAT-u na aparaturę medyczną. Taką, na jaką kwestowała orkiestra – mówi Owsiak. Ministerstwo Finansów sprawdza właśnie, czy przepisy podatkowe pozwolą na zniesienie podatku. – Jeśli prawnicy znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, zgodne z prawem UE, zaproponujemy zmianę obecnych zasad – mówi rzecznik resortu Jakub Lutyk.
Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha mówi, że zerowy VAT na charytatywne SMS-y funkcjonuje od 2006 roku w Czechach. Rozwiązanie to rozciągnięto także na SMS-y wysłane w 2005 roku i zwrócono VAT organizacjom, które w ten sposób zbierały pieniądze na cele dobroczynne.Według niego, również w Polsce możliwe by było przyznanie danej organizacji społecznej jednego numeru tak, by przesłane na niego SMS-y były zwolnione z podatku.
– Aby wprowadzić zerowy VAT na SMS-y, wystarczy decyzja polityczna. Ani Unia Europejska, ani technika nie stoją tu na przeszkodzie – podkreśla Sadowski.
– W Czechach dobroczynność eksplodowała po wprowadzeniu tej zmiany. Polska organizacja, która chce prowadzić zbiórkę przy pomocy SMS-ów, musi za każdym razem uzyskać pozwolenie MSWiA. Warunkiem jest m.in. to, by operatorzy sieci komórkowych zrezygnowali ze swoich kosztów. Najczęściej operatorzy godzą się, gdy akcja jest dobrze nagłośniona.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.