Rozrywkowa Zielona Białołęka
Wschodnia Białołęka wreszcie przestanie być betonową pustynią. Wkrótce powstanie tam biblioteka, dzielnica planuje też park z prawdziwego zdarzenia
– Z kultury to u nas tylko kebab i sklep nocny – skarżą się mieszkańcy os. Derby i okolic. Mieszka tam kilkanaście tysięcy osób, a nie ma żadnych miejsc, gdzie można by wyjść i posiedzieć.
Władze Białołęki postanowiły więc otworzyć tam bibliotekę. Wypożyczalnia Zielona powstanie przy ul. Berensona wiosną tego roku.
– Jak sama nazwa wskazuje, biblioteka będzie miała profil ekologiczny – mówi rzeczniczka Białołęki Bernadeta Włoch-Nagórny. – Odbywać się tam będą zajęcia, pokazy i warsztaty o tej tematyce.
Zainteresowani będą mogli przykładowo dowiedzieć się o odnawialnych źródłach energii i problemach szeroko pojętej ekologii. Planowane są tam też lekcje biologii i przyrody dla uczniów pobliskich szkół. Po południu na zajęcia będą mogli przychodzić również dorośli.
Przy bibliotece powstanie ogródek, w którym odwiedzający nauczą się, jak należy uprawiać rośliny.
– Planujemy też zajęcia ze zwierzętami, rozmawialiśmy już z panią, która zajmuje się psami – mówi dyrektor biblioteki na Białołęce Elżbieta Majchrzyk. – Chcemy też prowadzić własne hodowle. Już mamy pierwszą – są to patyczaki.
Coś dla siebie znajdą również ci, których ekologia zupełnie nie interesuje. Na miejscu znajdą się książki i zbiory multimedialne z różnych dziedzin. Zielona współpracować będzie z Nautilusem, czyli białołęcką mediateką.
Prawdopodobnie w przyszłym roku w tej części dzielnicy pojawi się również park z prawdziwego zdarzenia. Na prawie trzech hektarach przy ul. Magicznej mają powstać m.in. boiska do koszykówki i piłki nożnej, place zabaw dla dzieci młodszych i starszych, stoliki do gier planszowych czy szachów.
W planach jest też siłownia na świeżym powietrzu.
– Chcielibyśmy ustawić tam również scenę plenerową – mówi Bernadeta Włoch-Nagórny. – Moglibyśmy tam organizować koncerty i rozmaite imprezy.
Co jeszcze powinno znaleźć się w nowym parku? Dzielnica pyta o to mieszkańców. Na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl można zaproponować swoje atrakcje lub wybrać kilka z tych już zaproponowanych. Znajdziemy tam m.in. ścianę do graffiti, tor treningowy do parkouru, skatepark z przeszkodami dla rolek, a nawet piec do wypalania gliny.
Konsultacje trwać będą do 21 marca. W czerwcu dzielnica przedstawi makietę parku. Mieszkańcy będą mogli proponować wówczas swoje modyfikacje.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.