Odkrywali żydowskie tradycje na Pradze
Gdzie podczas studiów mieszkał były premier Izraela? Która praska kamienica jest najstarsza? Odpowiedzi poznali uczestnicy spaceru po Pradze.
Wycieczkę zorganizowało Muzeum Historii Żydów Polskich.
Kilkadziesiąt osób wyposażonych w aparaty fotograficzne i notatniki zebrało się w niedzielę w południe przed kaplicą św. Floriana. Stąd ruszyli w kierunku dawnego akademika dla studentów żydowskich przy ul. Sierakowskiego. Z uwagą słuchali varsavianisty i przewodnika wycieczki Janusza Sujeckiego.
– Budynek zaprojektował znany architekt Henryk Stifelman. To tu podczas studiów mieszkał Menachem Begin, były premier Izraela – opowiadał.
Szczególny podziw wśród zwiedzających wzbudziła znajdująca się za rogiem kamienica, w której mieści się teatr Baj, także dzieło Stifelmana.– To jeden z najlepszych przykładów wczesnego modernizmu w Polsce – mówił Sujecki.
Uczestnicy spaceru zobaczyli też najstarszą praską kamienicę przy ul. Targowej, w której najdzie się Muzeum Historii Pragi.– W budynku obok do dziś zachowały się freski przedstawiające modlących się Żydów. Będzie je można oglądać dopiero od 2011 roku, gdy powstanie muzeum – tłumaczył Sujecki.
Podczas spaceru można było też zobaczyć m.in. budynek łaźni żydowskiej – dziś siedzibę liceum im. Kuronia i gimnazjum, którego absolwentem był Janusz Korczak, oraz najstarsze kamienice czynszowe przy ul. Ząbkowskiej.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.