Subiektywne spojrzenie na Ochotę
Na Ochocie powstaje nowa mapa dzielnicy. Mieszkańcy zaznaczą na niej nie ulice, ale ulubione warzywniaki i place zabaw.
Każdy ma w swoim najbliższym otoczeniu miejsca, które lubi, i takie, które chętnie omijałby szerokim łukiem – mówi Marta Trakul z Fundacji na rzecz Kobiet Ja Kobieta. Fundacja wraz z lokalem Filtry Cafe współorganizuje niecodzienny projekt.
Takie punkty o emocjonalnym znaczeniu znajdą się na mentalnej mapie Starej Ochoty. O tym, jakie miejsca będą zaznaczone, zdecyduje 20 mieszkańców dzielnicy. Zastaną oni wybrani na piątkowym spotkaniu w kawiarni przy Niemcewicza 3 (godz. 19). W tej dwudziestce będzie 10 osób młodych (do 35. roku życia) i 10 seniorów (powyżej 50.)
Dzielnica oswojona
– Każdy z uczestników stworzy prywatny obraz swojego otoczenia. Mapy odzwierciedlą ich indywidualne postrzeganie przestrzeni – mówi Trakul.
– Dzięki nim dowiemy się, co im się podoba w ich otoczeniu, a co ich zdaniem warto by zmienić – dodaje Magda Konstantynowicz, współwłaścicielka ochockiej kawiarni.
Sama od kilku lat mieszka w tej dzielnicy. – Na moich oczach zmienia się nastawienie mieszkańców do najbliższej okolicy – mówi. – Ludzie coraz bardziej zaczynają się z nią identyfikować. Chcą mieć wpływ na to, co się tu dzieje – dodaje.
Czego pragną kobiety
Pierwsze spotkanie warsztatowe zaplanowano już na 21 listopada. Nad pracą twórców map będzie czuwać Katarzyna Zaborska, psycholog z pracowni badań środowiskowych Uniwersytetu Warszawskiego.
– Z rysunków najpierw razem stworzymy kolaż miejsc, które od razu warto polecić, i tych, w które trzeba zainwestować – mówi psycholog. – Potem posłuży mi on za podstawę badań nad postrzeganiem dzielnicy przez jej mieszkańców – dodaje.
Po opracowaniu map uczestnicy projektu wybiorą się na wycieczki po Ochocie.
– Pierwszą z nich poprowadzi varsavianista – zdradza Trakul. Drugą oni sami. – W wędrówkach będzie im towarzyszył zawodowy fotograf, który zrobi zdjęcia miejscom wskazanym w badaniach – dodaje. Tak powstanie tzw. fotostory.
Przestrzeń a jakość życia
Na zakończenie projektu fotografie, wraz z opisami i subiektywnymi mapami, zostaną wystawione w Filtry Cafe.
– Chcemy, by było to miejsce, w którym można nie tylko napić się kawy i poczytać gazetę, lecz także spotkać z sąsiadem i porozmawiać z nim o tym, co w życiu dzielnicy najważniejsze – mówi Konstantynowicz.
Ochocki projekt ma charakter pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, zostanie rozszerzony na pozostałe dzielnice.
– Jest wiele metod badania odczuwania przestrzeni przez mieszkańców. Mogą one pomóc w poprawie jakości życia w całym mieście – podkreśla Zaborska.
Dokładne informacje o projekcie, w którym dzięki zaangażowaniu miasta udział jest bezpłatny, można uzyskać pod nr. tel. 0 600 099 377 lub pisząc na: mapy.ochoty@gmail.com.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.