DRUKUJ

Plac zabaw, fort i rzeźba w parku im. Traugutta

25-10-2006, ostatnia aktualizacja 25-10-2006 14:30

Do parku im. Romualda Traugutta trafiliśmy, wędrując szlakiem fortów. Bernard po prostu musiał obejrzeć wspaniały, potężny Fort Legionów, który leży między ulicami Zakroczymską, Sanguszki, Wybrzeżem Gdańskim i Wenedów.

Gdy synek już nacieszył oczy niezwykłą budowlą z czerwonej cegły, której zadaniem była niegdyś osłona Cytadeli od strony Nowego Miasta, poszliśmy ku wzniesieniu przy skrzyżowaniu ul. Zakroczymskiej i Sanguszki. Wchodzi się na nie po schodkach. Znajduje się tu pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego, a także kamień leżący w miejscu, gdzie 5 sierpnia 1864 roku władze carskie straciły przywódców powstania z 1863 roku - m.in. Romualda Traugutta. Przy pomniku opowiedziałam Beniowi co nieco o zaborach i walce Polaków o niepodległość. Bardzo go zaciekawiły moje słowa. Taka mała, matczyna lekcja historii może przydać mu się już niedługo w szkole.

Później przeszliśmy na drugą stronę ul. Zakroczymskiej, gdzie wśród starych, przepięknych drzew znajduje się niewielki plac zabaw. Są na nim m.in. zjeżdżalnia, huśtawka i koniki. Po poważnej rozmowie o powstaniach Benio musiał tu trochę odsapnąć.

Gdy Bernard się huśtał, ja poszłam obejrzeć stojącą obok placu zabaw przepiękną, secesyjną rześbę "Macierzyństwo" z 1902 roku autorstwa Wacława Szymanowskiego, twórcy m.in. pomnika Chopina w Łazienkach. Artysta bardzo sugestywnie i wzruszająco przedstawił tu miłość macierzyńską. Pochylona kobieta czule przytula swoją pociechę. Uważam, że tę rzeźbę powinny koniecznie zobaczyć wszystkie mamy, bo jest to pomnik ku czci każdej z nas.

Park im. Romualda Traugutta leży między ulicami: Międzyparkową, Słomińskiego, Wenedów, Konwiktorską (tu sąsiaduje ze stadionem K.S Polonia), Sanguszki i Wybrzeżem Gdańskim. Do Fortu Legionów, a także do leżącego po przeciwnej stronie ulicy placu zabaw oraz rzeźby "Macierzyństwo" wygodnie dojść ul. Zakroczymską (prostopadłą do Konwiktorskiej).

__Archiwum__