Młodzież oceni wychowanie seksualne
Rusza kampania, która ma umożliwić młodzieży wypowiedzenie się na temat lekcji wychowania seksualnego w szkołach. Na podstawie opinii młodych ludzi powstanie raport, który zostanie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej.
Inicjatorem kampanii "Jak NAPRAWDĘ wygląda edukacja seksualna w Polsce?" jest Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.
- Nie możemy zdobyć informacji na ten temat od ministerstwa edukacji, nie istnieją żadne raporty, a nasze pytania do MEN są ignorowane, więc postanowiliśmy zapytać o to samą młodzież - powiedziała w piątek PAP Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton.
Swoje opinie na temat lekcji wychowania do życia w rodzinie młodzi ludzie mogą wysyłać do grupy Ponton już teraz - aż do 1 maja. Jak zapewniają organizatorzy, każda z nich będzie wzięta pod uwagę i dokładnie przeanalizowana.
Działaczy grupy interesuje, jak często odbywają się zajęcia, jakie podręczniki są podczas nich używane oraz kto je prowadzi i w jaki sposób.
Jak twierdzą aktywiści Pontona, młodzież wciąż sygnalizuje, że lekcje wychowania seksualnego są prowadzone przez osoby niekompetentne lub przekazujące swoje opinie zamiast faktów.
- Rozmawiałam z chłopakiem, w którego szkole zajęcia prowadzi fanatyczny przeciwnik homoseksualizmu. Gdy mój rozmówca próbował wygłosić przeciwne zdanie, trafił do dyrektora za to, że "pyskuje" - powiedziała Aleksandra Józefowska.
Przytacza również list siedemnastolatka z Podkarpacia, który opisał lekcje wychowania seksualnego w swojej szkole.
- Nauczycielka przedstawiała pogląd, jakoby inicjacja seksualna przed ślubem była zła. Rozdawała nam karteczki, na których mieliśmy wypisywać argumenty, dlaczego tak jest. Żadnego wyboru, dyskusji na temat tego, czy zgadzamy się z jej poglądami - napisano w liście.
Działacze Pontona zajmują się edukacją seksualną oraz poradnictwem dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. Organizują w szkołach pogadanki na temat antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
Wychowanie do życia w rodzinie trafiło do szkół w 1999 r. Uczęszczają na nie uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz piątych i szóstych klas podstawówki.
Na zajęciach młodzież ma zdobywać wiedzę o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz o metodach i środkach świadomej prokreacji.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.